I den kommende uge er der noget for enhver aldersgruppe i Sunds. Unge fodboldspillere kan prøve kræfter med sporten, mens de voksne kan fordybe sig i Grønlands spændende historie gennem et indsigtsfuldt foredrag. Se, hvordan du kan blive en del af disse oplevelser nedenfor.
For de unge fodboldspirer i Sunds er der spændende træning på U7-holdet hver mandag. Træningen er fyldt med leg og fodboldglæde og er en fantastisk måde for børnene at få nye venner og udvikle deres færdigheder.
Tidspunkt: Mandag 2. marts 2026, kl. 17:00 - 18:00
Sted: Sunds Idrætsforening, Skalmejevej 50, 7451 Sunds
Entré: Fri entré
Bemærk: Fodboldstøvler og benskinner er ikke nødvendige. Husk tøj efter vejret og medbring drikkedunk.
Halvårligt kontingent: 350 kr.
På torsdag inviterer Biblioteket i Sunds til et spændende foredrag om Grønlands historie, fortalt af Uwe Lindholdt. Deltagerne vil få indsigt i Nordboernes historie, hvalfangertiden og missionær Hans Egedes indflydelse. Arrangementet byder på både historiske perspektiver og aktuel viden om verdens største ø.
Tidspunkt: Torsdag 5. marts 2026, kl. 14:00
Sted: Biblioteket i Sunds, Sunds Hovedgade 50, 7451 Sunds
Entré: Gratis - Biblioteket byder på kaffe, te og brød
Tilmelding: Skriv dig op på biblioteket eller kontakt dem på tlf. 96 28 88 66 (tirsdag og torsdag)
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.